Revista Luceafărul
  • Caută pe sit


Colecţia revistei

Anul 1

Anul 2

Anul 3

Anul 4

Anul 5

Anul 6

Fondat 2009 • ISSN 2065 - 4200 Anul 12 → 2020

„Gala Laureaţilor Culturii Ieşene” – 2019, sub egida Ligii Scriitorilor Români, Filiala Iași-Nord Est

Revista Luceafărul: Anul XI, Nr. 12 (132), Decembrie 2019
V-ați iubit vreodată țara?
Editor: Agata, Botoșani, str. 1 Decem
Editor: Agata, Botoșani, str. 1 Decembrie nr. 25
ISSN: 2065 – 4200 (ediţia online)
ISSN: ISSN 2067 – 2144 (formatul tipărit)
Director: Ion ISTRATE

„Gala Laureaţilor Culturii Ieşene” – 2019, sub egida Ligii Scriitorilor Români, Filiala Iași-Nord Est

Primit pentru publicare: 16 Dec. 2019
Autor: Dan TEODORESCU, Iași
Liga Scriitorilor Români (Alexandru Florin ȚENE, președinte)
Publicat: 17 Dec. 2019

Editor: Ion ISTRATE
© Dan Teodorescu, © Revista Luceafărul
Opinii, recenzii pot fi trimise la adresa: ionvistrate[at]gmail.com  sau editura[at]agata.ro


 

Laureaţii culturii ieşene şi-au dat întâlnire la Cercul Militar din Iaşi

Filiala Iaşi-Nord Est din cadrul Ligii Scriitorilor Români a organizat duminică, 15 decembrie 2019, un eveniment unic în Dealul Copoului, mai precis în sala mare de spectacole a Cercului Militar Iaşi. În parteneriat cu Cenaclul artistic „Octav Băncilă” al Cercului Militar Iaşi, Uniunea Creatorilor Profesionişti de Artă Iaşi, Asociaţia Literară Păstorel Iaşi (ALPI), Uniunea Ziariştilor Profesionişti din România (UZPR) şi Asociaţia Culturală „Dor de Acasă”, filiala ieşeană a LSR a organizat „Gala Laureaţilor Culturii Ieşene”, manifestare artistică aflată la debut şi care s-a derulat pe parcursul a 4 ore, în faţa unui public numeros.

În cadrul unui spectacol artistic cu nume importante de afiş s-a premiat activitatea scriitorilor, pistorilor, artiştilor şi nu numai din zona de Nord-Est a Moldovei, dar şi din Republica Moldova.
Într-un eveniment moderat de secretarul general Corina Matei-Gherman, conducerea LSR – Filiala Iaşi-Nord Est, alcătuită din preşedintele Dan Teodorescu şi vicepreşedintele Calistrat Robu a deschis adunarea şi după mulţumirile adresate publicului pentru prezenţă s-a amintit şi de majoritatea evenimentelor culturale derulate în cadrul filialei, atât în ţară (la Iaşi, Bârlad, Cucuteni, Cotnari, Hârlău, Botoşani, Oneşti etc) cât şi peste hotare (în Republica Moldova – la Bălţi, Soroca, Orheii Vechi, Chişinău şi în Ucraina – la Cernăuţi, Bănceni, Odessa).

Vicepreşedintele Calistrat Robu a adresat şi un cuvânt de salut din partea colonelului Benone Tiron – comandantul Cercului Militar Iaşi, iar preşedintele Dan Teodorescu a mai menţionat: „Vom începe anul 2020 cu o manifestare programată pe 19 ianuarie, unde vom avea o conferinţă despre importanţa zilei de 24 ianuarie şi unde vom avea şi patru lansări de carte, plus obişnuitul spectacol artistic. În perioada 26 mai – 5 iunie 2020 vom face şi o excursie culturală pe traseul Iaşi – Oradea – Budapesta – Viena – Nürnberg – München şi înapoi prin Salzburg – Budapesta – Bistriţa – Iaşi, cu sprijinul firmei Marion Turism Iaşi, partenerul nostru tradiţional. La Nürnberg vom sta 3 zile şi vom avea la Centrul Culturală Româno-German „Dumitru Dorin Prunariu” din localitate un dialog cultural cu scriitorii români din Germania, iar la München vom încerca să vizităm şi celebrul stadion de talie mondială „Allianz Arena”, al echipei campioane de fotbal Bayern München. Vom vizita obiective culturale importante şi în Austria şi Ungaria. Iar în septembrie 2020 preconizăm să mergem şi pe litoralul din Bulgaria, vizitând castelul Reginei Maria din Balcik şi vizitând apoi Capul Kaliakra, staţiunile Albena,  Nisipurile de Aur, Constantin şi Elena, Sunny Beach, oraşul Varna şi istoricul oraş Nessebar. Vom continua şi cu lansările de carte aici, la Cercul Militar Iaşi, unde avem programul gata făcut până în luna iunie 2020. După cum vedeţi avem audienţă la public şi asta ne bucură foarte mult!”.

* Medalii şi diplome la Gala Laureaţilor

În aplauzele publicului şi cu felicitările de rigoare, juriile desemnate au nominalizat premianţii Galei Laureaţilor Culturii Ieşene şi a Concursului „Din suflet pentru ţară”, pentru perioada 2018-2019.
Cei care au primit medalii, brevete şi diplome de excelenţă au fost următorii:
A. GALA EXCELENŢEI CULTURII IEŞENE:

I. POEZIE

Debut în poezie:
– MIHAI  SAVIN – pentru volumul „IMAGINI SUB IMPULS”;
– OANA FRENŢESCU – pentru VOLUMUL „COPACII ALEARGĂ ODATĂ CU MINE”.

Poezie religioasă: 
– EMILIA COROJA – pentru volumul „DIN IUBIRE PENTRU CER”;
– GEORGETA URSU  – pentru volumul „SFÂNTA  PSALTIRE A MAICII”.

Epigramă: 
– ANGELA PISTOL –  pentru volumul „ZÂMBEŞTE  IRONIEI”.

II.PROZĂ

Debut în proză: 
– VIOREL  COMAN- pentru romanul „FASM”.

Carte de proză:
– ROMEO  ROMILA – pentru romanul „CEAŢA”;
– IOAN MERA / IOSIF VRANCEA – pentru romanul  „COPIL AL NIMĂNUI”;
– VIORICA ŞERBAN –  pentru romanul „FOCUL DIN TĂLPI”.

III. TEATRU / DRAMATURGIE

Debut în teatru: 
– MIHAELA  GUDANĂ – „LINIŞTEA RĂZBOIULUI ÎN CASA CHRISSOVELONI”.

Dramaturgie:   
– MIHAI BATOG-BUJENIŢĂ – pentru piesa „PROTECŢIA ANIMALELOR”.

IV. ARTĂ / ARTĂ VIZUALĂ

Artă Plastică:
– EUGENIA NECHITA – pentru expoziţia „PORTRETE  ALE  REGILOR”;
– ANASTASIA GÂRNEAŢĂ –  pentru „MAREA  UNIRE DE LA 1 DECEMBRIE”
– SILVIU TEODORESCU  –   pentru expoziţia „QUILLING ÎN ANUL CENTENAR”
– ELENA NOURESCU GAVRIL –  pentru ACTIVITATE  ARTISTICĂ -PICTURĂ ÎN ANUL CENTENAR

Artă digitală: 
– EUGEN  ANDRONIC –  pentru „SOLDATUL”.

Sculptură:
– TOADER IGNĂTESCU – pentru „SCULPTURĂ ÎN ANUL CENTENAR”.

Fotografie:  
– IULIANA LUCA – pentru  „ALB-NEGRU ŞI COLOR ÎN ANUL CENTENAR”.

V. MUZICĂ

Muzică populară : 
– Pentru interpretele DIANA ELENA CRĂCANĂ, KARLA  URSU, MARIA LINCU, ELIANA  AGAFIŢEI, RODICA IONIŢĂ-GROSU, NINA CUCIUC, ANSAMBLUL FOLCLORIC „BAHLUIEŢUL”.

Muzică folk : 
– ADI GEGIUC

Muzică instrumentală: 
– NINA MUNTEANU (vioară),  ŞTEFANIA TURCU (vioară), MATEI CORICIUC (chitară clasică).

Operă / Operetă: 
– OLEG HERESCU – din Republica Moldova.

Muzică corală:
– ANSAMBLUL  CORAL  SPERANŢA (dirijor: Sofia Doina Gavrilă).

VI. ACTORIE:

Recital actoricesc:  
– EMIL  GNATENCO.
Recital poetic:      
– SOFIA DOINA GAVRILĂ,
-VERONICA RUSU-BUCICO (din Republica Moldova).

VII. INTERVIURI

Interviu:  
–  VASILE  RUŞEŢI – pentru „CONVORBIRI”.

VIII. SPORT

Pentru activitate în domeniul sportului de performanţă:
– LEONIDA ANTOHI – preşedintele Comitetului Director al clubului de fotbal CSM Politehnica Iaşi;
– CLUBUL DE DANS SPORTIV „NIKONS”  IAŞI (ANTRENOR  – COREGRAF AMIRA NICULIŢĂ) –

IX. PROMOVARE:

Foto -Video – Bibliotecă:
– EUGEN  ANDRONIC, CRISTIAN-CONSTANTIN  LUPAŞCU, IOAN  VÂRLAN, MARTHA  EŞANU, IRINA VRÂNCEANU.

X. MASS-MEDIA:

–  PETRU FRĂSILĂ – Manager general la postul de televiziune „Tele Moldova Plus” Iaşi
– GRIGORE RADOSLAVESCU – Preşedintele Filialei Iaşi din cadrul UZPR.

CUL  MILITAR  IAŞI  (col. BENONE TIRON  – comandantul Cercului Militar Iaşi).

 PARTENERIAT:

– CERO medalie de onoare şi o diplomă de excelenţă a fost conferită şi scriitorului clujean AL. FLORIN ŢENE – preşedintele LSR la nivel naţional.

JURIUL

– BENONE  TIRON –Preşedinte,
-DAN TEODORESCU-Vicepreşedinte,
– CORNELIA  URSU, CALISTRAT  ROBU şi CORINA MATEI-GHERMAN  – Membri.

CONCURSUL „DIN SUFLET PENTRU ŢARĂ”:

Secţiunea poezie:
Ioan  Hodaş, Nicu  Ochiană, Maria Lupu, Ionel Pintilii, Nicolina Petrov.

Secţiunea proză:
Maria Panciuc-Bucătaru, Maria Velea, Mihai Dascălu.

Secţiunea Istorie:
Vasile Diacon, Mariana Bendou, Victor Iosif

– Secţiunea Folclor:
Diana Elena Crăcană, Karla Ursu, Rodica Ioniţă-Grosu, Sofia Doina Gavrilă.

– Secţiunea Artă:
Anastasia Gârneaţă, Mihaela Berari, Eugenia Nechita, Calistrat Robu, Maria Frangopol, Cornelia Olteanu – pentru Pictură; Eugen Andronic – pentru Artă digitală; Romeo Romila – pentru Sculptură.

– Secţiunea turism:
Societatea „Marion Turism” Iaşi – manager general MARIUS BOURCEANU.

Comisia de jurizare a fost alcătuită din: BENONE TIRON – Preşedinte; MIHAI BATOG BUJENIŢĂ – Vicepreşedinte; membri – CORNELIA URSU, DAN TEODORESCU şi CORINA MATEI GHERMAN.

* Un atractiv spectacol artistic

Programul artistic în cadrul Galei Laureaţilor Culturii Ieşene a fost susţinut de interpreţii de muzică uşoară Nina Cuciuc, Silvia Aboaice şi Marian Cristian Gorun (venit din Oneşti), interpreţii de muzică populară Rodica Ioniţă-Grosu, Maria Ursu, Diana Crăcană, Karla Ursu, Eliana Agafiţei, Maria Lincu, apoi de Nina Munteanu (recital de vioară), Matei Coriciuc (chitară clasică) şi Adi Gegiuc (muzică folk). Au mai fost în recital Ansamblul folcloric „Bahluieţul”, din comuna Erbiceni – judeţul Iaşi (coregraf: Alexandra Neaga şi coordonator: primarul Ionel Lungu), Ansamblul coral „Speranţa” (dirijor şi solist: Sofia Doina Gavrilă).
Partea a doua a Galei ieşene este programată luni, 16 decembrie 2019, de la ora 17.00, la Hotelul Moldova din Iaşi, atunci când se va derula un nou spectacol artistic-muzical în cadrul sărbătorilor de iarnă şi va avea loc şi tradiţionalul Prerevelion.

DAN TEODORESCU
Iași, 16.12.2019

 



Abonare la articole via email

Introduceți adresa de email pentru a primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Alătură-te celorlalți 2.609 abonați

Lasă un comentariu

Drept de autor © 2009-2020 Revista Luceafărul. Toate drepturile rezervate.
Revista Luceafărul foloseşte cu mândrie platforma de publicare Wordpress.
Server virtual Romania

Statistici T5