Revista Luceafărul
  • Caută pe sit


Colecţia revistei

Anul 1

Anul 2

Anul 3

Anul 4

Anul 5

Anul 6

Fondat 2009 • ISSN 2065 - 4200 Anul 17 → 2025

Raftul lui Gelu de Gelu Dragoș

Volumul Raftul lui Gelu de Gelu Dragoș se înscrie în seria cărților de critică și cronică literară contemporană, având rolul de a surprinde și documenta vitalitatea literaturii române de azi. Autorul, ziarist și cronicar literar, reunește aici o suită de texte publicate în reviste și periodice, oferind cititorilor o panoramă a fenomenului cultural actual. Într-o epocă marcată de fragmentarism și volatilitate mediatică, cartea lui Dragoș devine un act de recuperare și de arhivare a memoriei literare, păstrând vie amintirea unor autori, reviste și inițiative culturale.


  • Rolul criticului literar, așa cum se configurează din paginile volumului, este acela de mediator cultural, de liant între creația literară și public. În acest sens, Gelu Dragoș se înscrie într-o tradiție românească inaugurată de cronicarul clasic George Călinescu, dar reînnoită astăzi de scriitori precum Al. Florin Țene, care consideră că „critica literară trebuie să fie și act de susținere, nu doar de disecție”¹.
  • Volumul nu urmărește să stabilească o ierarhie canonică, ci să ofere vizibilitate unui spectru larg de autori. Criticul abordează atât scriitori consacrați (Florica Bud, Ioan Romeo Roșiianu, Al. Florin Țene), cât și debutanți (Hristina Daria Rojea), construind o punte între generații.
  • Mai multe cronici din volum, precum cea dedicată Marianei Kiss („Poezia Marianei Kiss este un act terapeutic, pentru mângâierea sufletului”), pun accent pe dimensiunea cathartică a literaturii. Poezia este văzută nu doar ca exercițiu estetic, ci ca mijloc de vindecare interioară, idee susținută și de Nicolae Bud, care afirma că „literatura contemporană este o formă de rezistență spirituală împotriva suferinței”².
  • Eseurile despre Claudia Talpoș, Valeria Merca sau Rodica Mureșan dezvăluie o preocupare pentru reflexivitate și memorie. Autorul vede în poezie o formă de căutare existențială, dar și o modalitate de conservare a unor repere culturale.
  • Textul despre Radu Munteanu („pedalează spre întâlnirea cu… umorul!”) sau cel despre Puiu Răducanu aduc în atenție dimensiunea ludică a literaturii contemporane. Aceasta este o trăsătură distinctivă a volumului, care demonstrează deschiderea lui Gelu Dragoș către diversitatea stilistică.
  • O parte consistentă a volumului este dedicată revistelor literare, precum Lumină Lină sau Cronica satului Desești. În aceste pagini, criticul se dovedește a fi și istoric literar al prezentului, documentând activitatea culturală din comunități locale și contribuind la valorizarea ei în context național.
  • Scriitura lui Gelu Dragoș este caracterizată prin:
    -accesibilitate – discursul critic evită jargonul excesiv, preferând claritatea;
    -empatie – abordarea autorilor dintr-o perspectivă caldă, încurajatoare;
    -diversitate – alternanța între cronică, eseu și memorialistică.
  • Această metodă îl apropie de ceea ce Al. Florin Țene numea „critică implicată”, adică o critică „ce participă la actul cultural ca element de coagulare comunitară”³.

Raftul lui Gelu are o dublă valoare:
1.Documentară – fiind o arhivă a literaturii române contemporane (autori, reviste, cărți).
2Comunitară – funcționând ca liant între scriitori și cititori, dar și între centrele culturale mari și cele periferice.

  • Într-o epocă a digitalizării și a circulației rapide a informației, Gelu Dragoș reușește să confere stabilitate și vizibilitate fenomenului literar, transformând critica într-un act de memorie culturală.
  • Volumul Raftul lui Gelu este o contribuție semnificativă la literatura critică românească actuală. El aduce în prim-plan un spectru amplu de autori, punând în evidență diversitatea și vitalitatea scenei literare românești. Prin stilul său empatic și democratic, Gelu Dragoș se afirmă ca un critic al comunității, un „cronicar al prezentului literar”, iar cartea sa devine nu doar o colecție de recenzii, ci o veritabilă cronică de epocă.
  • Al.Florin Țene
  • Note de subsol
  • 1.Al. Florin Țene, Critica implicată, Editura Napoca Star, Cluj-Napoca, 2018, p. 45.
  • 2.Nicolae Bud, Comorile prieteniei, Editura Mega, Cluj-Napoca, 2020, p. 112.
  • 3.Al. Florin Țene, op. cit., p. 67.
  • Bibliografie selectivă
  • Bud, Nicolae. Comorile prieteniei. Cluj-Napoca: Editura Mega, 2020.
  • Dragoș, Gelu. Raftul lui Gelu. Baia Mare: Editura Armonii Culturale, 2024.
  • Țene, Al. Florin. Critica implicată. Cluj-Napoca: Editura Napoca Star, 2018.
  • Roșiianu, Ioan Romeo. Dialoguri cu Creatorul. Oradea: Editura Caiete Silvane, 2021.
  • Velea, Dumitru. Poezia și spiritul critic contemporan. Timișoara: Editura Mirton, 2019.

 



Abonare la articole via email

Introduceți adresa de email pentru a primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

Alătură-te celorlalți 2.661 de abonați.

Drept de autor © 2009-2025 Revista Luceafărul. Toate drepturile rezervate.
Revista Luceafărul foloseşte cu mândrie platforma de publicare Wordpress.
Server virtual Romania