Revista Luceafărul
  • Caută pe sit


Colecţia revistei

Anul 1

Anul 2

Anul 3

Anul 4

Anul 5

Anul 6

    Fondat 2009 • ISSN 2065 - 4200 Anul 13 → 2021

    Festivalul – Concurs ,,Ouă Încondeiate”, Ed. a III-a, premii

    MargaretaSâmbătă, 9 aprilie 2016, a avut loc deschiderea oficială a Festivalului – Concurs de Ouă Încondeiate, Ediţia a III-a, organizat de către Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Botoşani împreună cu Parohia „Naşterea Maicii Domnului” din Rogojeşti.
    Evenimentul s-a bucurat de prezenţa domnului director al Direcţiei pentru Cultură Dănuţ Huţu şi a domnului primar Laurenţiu Barbacariu.
    Părintele paroh Ioan Flaviu Rus a oficiat, înaintea derulării propriu-zise a concursului, slujba religioasă cu binecuvântarea Înalt Preasfinţitului Părinte Teofan – Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei. După aceasta, a urmat urarea de bun venit a managerului Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale – doamna Cornelia Ciobanu adresată meşterilor populari invitaţi şi o succintă prezentare a semnificaţiilor legate de un simbol arhetipal, care este regăsit în mitologia universală, de către referentul etnograf Margareta Mihalache al instituţiei.
    În urma jurizării, la secţiunea adulţi au fost selectaţi următorii participanţi:
    Coca Elena – Trofeul Festivalului – Concurs de Ouă Încondeiate – Vatra
    Moldoviţei, Suceava;
    Premiul I – Doroftei Silvia –Fundu Moldovei, Suceava;
    Premiul al II-lea – Omania Paula –Brodina, Rădăuţi, Suceava;
    Premiul al II-lea – Ursulean Maria –Bucecea, Botoşani;
    Premiul al III-lea – Bohaiciuc Elena –Rogojeşti, Botoşani;
    Menţiune – Fundiur Victoria – Rădăuţi, Suceava;
    Menţiune – Marocico Ana – Ulma, Rădăuţi, Suceava;
    Menţiune – Cristea Lucica – Coşna, Suceava;
    Menţiune – Costil Odarca – Ulma, Rădăuţi, Suceava;
    La secţiunea copii pe categorii de vârstă, respectiv 7-12 şi 13-18 ani:
    Premiul I – Omania Andreea Elena –Brodina, Rădăuţi, Suceava;
    Premiul al II-lea – Ursulean Sânziana –Bucecea, Botoşani;
    Premiul al III-lea – Hîrtie Denisa – Vlădeni, Botoşani;
    Menţiune – Amăriuţei Antonia – Bucecea, Botoşani;
    Menţiune – Dumbravă Alexandra Andreea – Rogojeşti, Botoşani;
    Menţiune – Fercalo Tiberiu Vasile – Rogojeşti, Botoşani;
    Premiul I Scalschi Gabriel – Rogojeşti, Botoşani;
    Premiul al II-lea – Chilăraşu Florentina – Vlădeni, Botoşani;
    Premiul al III-lea – Ţîmpău Mirela Antonela –Ciocăneşti, Suceava;
    Menţiune – Drâmbariu Cristina – Bucecea, Botoşani;
    Menţiune – Copp Denisa – Rogojeşti, Botoşani;
    Menţiune – Constantin Ana-Maria – Vlădeni Botoşani;



    Abonare la articole via email

    Introduceți adresa de email pentru a primi notificări prin email când vor fi publicate articole noi.

    Alătură-te celorlalți 2.661 de abonați

    Lasă un comentariu

    Drept de autor © 2009-2021 Revista Luceafărul. Toate drepturile rezervate.
    Revista Luceafărul foloseşte cu mândrie platforma de publicare Wordpress.
    Server virtual Romania

    Statistici T5